Avikiluose kurimas mons. V. Kazlausko muziejus. Rengëjai praðo susijusios informacijos...
 
 

Gal paþinojote ðá þmogø-legendà?

Jauniausias kaimas Lietuvoje

2011 m. suraðymo duomenimis, vidutinis Lietuvos kaimo gyventojø amþius yra 40 metø ir kasmet senëja. Šiuo poþiûriu netoli Marijampolës esantis Avikilø kaimas turbût be konkurencijos yra pats jauniausias Lietuvoje: gyventojø amþiaus vidurkis èia – tik 22 metai! Tarp 147 Avikilø gyventojø – daugiau kaip ðimtas vaikø, o kaimo pasidiþiavimas – ðimtametë Ona Maèiunskienë. Tokia iðskirtinë demografinë situacija ðiame kaime susidarë dël jame ákurtø „Marijampolës vaiko tëviðkës namø“.

Vienuolikoje ðeimø gyvenanèiais naðlaièiais ir beglobiais vaikais besirûpinanti ði Nevyriausybinë organizacija stengiasi ugdyti vaikus pagal natûralios ðeimos modelá. Keliaujant ið Marijampolës Kalvarijos link, tuoj uþ miesto, matyti keturiolikos dailiø nameliø kaimas – tëviðkës namai. Vyresnieji prisimena, kad ðie vienas á kità panaðûs nameliai iðkilo pirmaisiais atkurtos Lietuvos Nepriklausomybës metais. 1992 m. buvo paðventinti pirmøjø namø pamatai, po penkeriø metø vyko kaimelio atidarymo iðkilmës. O Avikilø kaimà atjauninti, ákurdinant juose globos netekusius vaikus, sugalvojo monsinjoras Vytautas Kazlauskas.

Tvirèiausia sutartis – garbës þodis

Vytautas Kazlauskas – þmogus-legenda. Þmogus, besàlygiðkai mylëjæs visus vaikus. Þmogus, atveþæs tëviðkës namø idëjà ið Italijos á Lietuvà. Þmogus, nepasiraðinëjæs sutarèiø – Garbës þodis jam buvo pati rimèiausia sutartis. Ið didelio tikëjimo þmoniø padorumu ir sàþiningumu, pinigus vaikø namams atveþdavo tiesiog kiðenëse. Be abejo, dël to ir nukentëjæs.

Po daugiau nei keturiasdeðimties metø ketindamas gráþti ið Italijos, monsinjoras galvojo, kà galëtø parveþti Lietuvai. Jo manymu, geriausia dovana tëvynei galëjo bûti idëja – subrandinta, iðmëginta Vakaruose ir pritaikoma Lietuvoje. Jis nusprendë padëti labiausiai nuskriaustiems ir pamirðtiems beglobiams vaikams. Tarptautinës SOS vaikø kaimø organizacijos „SOS-Kinderdorf International“ pavyzdþiu, padedamas draugø ir bendraminèiø italø verslininkø, Amerikos, Australijos Lietuviø, Kanados lietuviø moterø katalikiø draugijos, savo gimtajame Avikilø kaime, tëvø þemëje ir dovanotuose aplinkiniuose sklypuose, mons. V.Kazlauskas ákûrë Vaiko tëviðkës namus.

Ne vienas turbût puikiai prisimena pirmàjà Vaiko tëviðkës namø „mamà“ Zinutæ (Kuzmickaitæ-Urbienæ), kuri tuomet dar visiðkai jauna mergina ëmësi globoti 4 vaikus, gyveno su jais senajame Vytauto Kazlausko tëvø name. Vaikø kaimas su naujais namais susikûrë vëliau. Gana greitai buvo pastatyta 14 nameliø, juose apsigyveno suburtos „ðeimos“. Mons. Vytautas Kazlauskas, gráþæs ið Italijos á gimtuosius Avikilus, visada aplankydavo visus namelius, pakalbindavo vaikus ir jø „mamas“, „tetas“. Su monsinjoru daþnai teko bendrauti ir dabartiniam direktoriui Vytautui Šulinskui – ðis lankydavo já Kaune esanèiuose namuose. „Visada monsinjoras pats paserviruodavo stalà – lininë staltiesë, du balti puodeliai, su paauksintu kraðteliu cukrinukë. Bûtinai prie kavos pasiûlydavo grietinëlës. Ir ilgai kalbëdavomës. Atrodë, apie vaikus monsinjoras þinojo viskà - ne tik jø vardus, bet ir dar neilgas gyvenimo istorijas. Buvo kalbamasi ir apie lëðas, kuriø labai trûksta ir svarstoma, kur jø gauti. Italai buvo rimti pagalbininkai, jie èia ádëjo daug ðirdies, skyrë didelius pinigus“, – kalba direktorius.

Vizijoje – muziejus

Po to, kai monsinjoras iðkeliavo Amþinybën, pradëta galvoti, kaip áamþinti ðio neeilinio mûsø kraðto þmogaus, intelektualo, dvasininko, Marijampolës garbës pilieèio, profesoriaus, habilituoto humanitariniø ir teologijos mokslø daktaro atminimà. Darbas jau pradëtas – 2010 m. iðleista Angelës Buðkevièienës ir Valdo Kubiliaus knyga „Monsinjoras Vytautas Kazlauskas: Tiesa padarys Jus laisvus“. Sustoti nesinori. Norëtøsi Jo kurtas kaimo, valstybës vizijas geriau suvokti ið atsiminimø, kuriuos galëtø papasakoti já paþinojæ þmonës, buvæ bièiuliai. Mûsø svajonë labai didelë: visa tai – kaip padëkà ðiai asmenybei – áamþinti savame Vaiko tëviðkës namø muziejuje.

„Mintis sukurti muziejø mums kilo tuomet, kai pamatëm, koks didþiulis yra monsinjoro dvasinis palikimas, kokia didelë jo meilë gimtajam Avikilø kaimui“ – pasakoja direktorius. Monsinjoras Vytautas Kazlauskas, kurdamas Vaiko tëviðkës namus, norëjo beglobiams vaikams duoti tai, kas þmogui yra brangiausia ir ko jie, dar bûdami vaikai, yra netekæ – ne tik motinà, ðeimà, namus, bet ir tëviðkæ, kurià jie galëtø pamilti ir á kurià visada galëtø sugráþti. Be galo kilnu, jautru ir simboliðka, jog ðia beglobiø vaikø tëviðke monsinjoro dëka tapo Avikilai.

Tæsdami monsinjoro misijà, muziejø norime sukurti vaikams. Jame bus ne tik þaismingai, kûrybingai, bet ir Lietuvos istorijos kontekste patraukliai bei inovatyviai pateikta Avikilø kaimo istorija ir áamþintas monsinjoro atminimas. Juk net nereikia sakyti, kaip be galo svarbu kiekvienam þmogui þinoti savo kraðto istorijà, turëti savo kraðto herojø, tad norime, kad ir mûsø vaikai turëtø savo tëviðkës istorijà, per kurià jie pajustø ryðá su ðia vieta ir kuri paliktø pëdsakà jø savimonëje. Þinoma, sieksime, kad ðá muziejø norëtø aplankyti þmonës ið visos Lietuvos, turistai ið uþsienio.

Avikilai – senesni nei Marijampolë

Avikilø istorija yra savita, áspûdinga èia gyvenusiø þmoniø istorijomis, kurias ðiandien þymi iðlikæ laiko þenklai – paminklai, kryþiai, kapinës, partizanø þuvimo vietos, pavieniai buvusiø sodybø medþiai ir tuðti laukai... Jame atsispindi ir visos Lietuvos istorija. Avikilai yra vienas seniausiø Liudvinavo kraðto kaimø, minimas jau 1744 m. Vilniaus vyskupijos susirinkimo apraðyme, kuriame kaimas yra priskirtas Liudvinavo parapijai. Tai buvæs senovinis rëþinis kaimas, kurá 18 a. valdë ponas Pilchovskis. Pagal 1901 m. E. Voltero parengtà Suvalkø gubernijos gyvenvieèiø sàraðà, Avikiluose tuo metu gyveno 256 þmonës, ið kuriø visi buvo lietuviai, ið jø 11 mokëjo skaityti ir raðyti rusiðkai, 10 – lietuviðkai, o lenkiðkai nemokëjo në vienas. Visi gyventojai paþymëti katalikais. Tuo metu tai buvo vienas didþiausiø kaimø Liudvinavo valsèiuje. Skaudþiausià smûgá kaimui sudavë Antrasis pasaulinis karas ir sovietø okupacija, atneðusi represijas, trëmimus, kolektyvizacijà. Á nelygià kovà uþ Lietuvos laisvæ tuomet stojo avikilieèiai Vincas Baronas – Vyðnelis, Vincas Kazlauskas – Karosas, Vincas Braþinskas. Avikiluose þuvo partizanai Mykolas Þilionis-Plunksna, Eleonora Lazauskaitë-Ramunë.

Mielieji,

Norëtume, kad Jûsø dëka informacija apie Avikiluose kuriamà muziejø ir èia esanèius „Marijampolës vaiko tëviðkës namus“ pasiektø tuos þmones, kurie galbût kaþkada ðiame kaime gyveno ir galëtø pasidalinti savo prisiminimais, þiniomis apie jo istorijà, èia gyvenusius þmones... Gal paþinojote monsinjorà ar paþástate jo bièiuliø, kurie bûsimam muziejui galëtø padovanoti kokiø nors su ðiuo þmogumi-legenda susijusiø relikvijø, fotografijø, prisiminimø. Galbût Kanadoje, Italijoje, Australijoje turite paþástamø, su kuriais jis bendravo. Mums svarbus kiekvienas sakinys, kiekviena smulkmena, sena nuotrauka... Jûsø piniginë auka ðiam muziejui paspartintø jo ákûrimo darbus.

Laukiame bet kokios su Avikilais ir monsinjoru Vytautu Kazlausku susijusios informacijos – ið anksto esame Jums uþ tai dëkingi. Raðykite, skambinkite mums, atvaþiuokite pas mus. Kontaktai:

Marijamolës vaiko tëviðkës namai
Avikilø km., Liudvinavo sen., Marijampolës sav.
El. paðtas: unikaimas@vtnm.lt  
Internetinë sveitainë: www.vtnm.lt

Direktoriaus tel. (8343) 92932, mob. +370 614 42740

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt